Головна » Преса » Cоломія Крушельницька з музею на шпацері

Cоломія Крушельницька з музею на шпацері

Вікторія Садова

Виїзною виставкою найбільш вагомих і водночас транспортабельних оригінальних документів (у тому числі й світлин) про життя славетної оперної співачки з фондів Музично-меморіального музею Крушельницької у Львові розпочнуться у суботу 30 листопада о 17 годині святкування 130-річчя від дня народження та 50-ї річниці смерті незабутньої Соломії у холі Концертного залу ім. С. Людкевича.

Мета акції – не тільки відзначити збіг поважних ювілеїв, а й привернути увагу громадськості до багатющих архівних фондів та проблем цієї музейної установи, яка пересувною експозицією робить крок назустріч своїм потенційним відвідувачам. Завдяки цьому навіть ті львів’яни, які ніколи не гостювали у вітальні оперної діви, зможуть скласти різноаспектні враження про її творчість та приватне життя, а також репертуар, із яким вона концертувала. Що ж, коли Магомет не йде до гори, то гора вирушає до Магомета…

“Ми робимо це не тільки для популяризації творчості Соломії Крушельницької, а й для популяризації її музею, бо не всі навіть знають, що він існує у Львові. Та й із тих, що знають, чимало там не бували. Частково ювілей стане акцією реклами самого імені Соломії Крушельницької, а наш вечір пам’яті про славетну професорку вокалу впише свою сторінку в музичне життя Львова”, – наголошує художний керівник філармонії заслужений діяч мистецтв України Сергій Бурко.

Концерт, приурочений до святкових дат та репрезентації збірки меморіальної оселі співачки, за жанром тяжітиме до літературно-музичної композиції. Бо, крім вступного слова Ірини Лужецької – наукового працівника Музично-меморіального музею С.Крушельницької, у його програмі прозвучать поезії Лесі Українки, Т. Шевченка, І. Франка, Л. Костенко, Л. Крупи, Б. Демківа та В. Ярмуша у декламаціях заслуженого артиста України Олега Батова та лауреата всеукраїнського конкурсу Інни Павлюк. А музичний вінок шани до ніг осяйної Соломії складуть виступи двох солісток філармонії Лілії Коструби та Оксани Савіцької у супроводі струнного квартету (скрипка – Володимир Дуда, скрипка – Ірина Дахній, альт – Володимир Мегедин, віолончель – Соломія Канчалаба-Швайковська).

Солістка Львівської філармонії Лілія Коструба, яка не тільки була ініціатором заходу, а й відповідально доклала зусиль до організації цієї імпрези, вважає, що філармонія вслід за Оперним театром має також підхопити естафету святкування визначних ювілеїв Соломії Крушельницької: “Із однодумцями ми вимріяли цю акцію як цікавий концерт із романсів та українських пісень, що входили до репертуару самої Соломії Крушельницької, яка дуже любила і свій рідний край, і свій народ, тому, де б не концертувала, ніколи не забувала, звідки вона і завжди виконувала твори рідною мовою. Оскільки Соломія любили брати участь у Шевченківських концертах, то й у нашому звучатиме багато пісень на слова Т. Шевченка та І. Франка. Ще ми підібрали в’язанку обробок народних пісень, бо вона їх любили змалечку”.

“Нам вдалося приготувати кілька сюрпризів для слухачів, – тішиться бандуристка Оксана Савіцька. – Концертна програма буде унікальною не тільки тому, що базуватиметься на репертуарі Соломії Крушельницької. Вона мість багато творів, які були спеціально написані й присвячені їй, зокрема, твір О. Нижанківського на слова О. Кониського “І молилася я”. Це дуже красивий твір, у якому відтворюється все її життя, під кінець якого вона лишилася самотньою… Окрім творів О. Нижанківського, виконаємо ще й багато з написаного Д. Січинським. Тобто тих композиторів, із якими співачка багато спілкувалася й була у хороших стосунках. Завершимо концерт піснею “Родимий краю” під супровід квартету також не випадково. Адже Соломія Крушельницька на всіх концертах саме цим твором незмінно завершувала виступи!”.

 

http://postup.brama.com
2002 р.