Верніться, сни мої прекрасні…
Наприкінці вересня в залі Львівської філармонії в рамках ХІХ Міжнародного фестивалю «Контрасти»мистці Львова відсвяткували одразу два ювілеї: 150-річчя з дня народження Остапа Нижанківського та 120-річчя уродин його сина Нестора.
Розпочалася концертна композиція з вступного слова музикознавця Роксоляни Гавалюк, котра охарактеризувала внесок ювілярів та родини Нижанківських загалом у культурне життя Галичини.
У виконанні Лілії Коструби (сопрано) звучала вокальна лірика О.Нижанківського («Верніться, сни мої прекрасні», «Не видавай мене замуж», «І молилася я» та ін.) та Н.Нижанківського («Неспівай по весні», «Ти, любчику, за горою», «Вже осінь», «Засумуй трембіто»). Партію фортепіано виконав відомий львівський піаніст Мирослав Драган.
Того вечора слухачам також дарували своє мистецтво Оксана Савіцька (сопрано), Олександр Форкушак (баритон), Євген Крук (скрипка), Тарас Менцінський (віолончель) та чоловічий вокальний ансамбль «Калофонія» (художній керівник Тарас Грудовий). Доповнили програму інструментальні твори: «Мала сюїта. Листи до неї» Н.Нижанківського у виконанні М.Драгана та ІІ частина його ж Фортепіанного тріо (М.Драган, Т.Менцінський, Є.Крук) і «Коломийки-вітрогони» для скрипки та фортепіано (М.Драган, Є.Крук). Поезії Богдана Нижанківського декламував актор театру ім.М.Заньковецької Роман Біль.
Варто зазначити, що для співачки Лілії Коструби цей виступ видався одним із найбільш вдалих. Солістці та концертмейстеру вдалося вловити і донести до слухача настрій кожного твору. Найпереконливіше звучали драматичні солоспіви Н.Нижанківського «Засумуй трембіто» та О.Нижанківського «Минули літа молодії». Кожна музична фраза, кожний підголосок не просто прозвучали, а були виразно проінтонованими, внутрішньо пережитими.
Приємною несподіванкою став виступ ансамблю «Калофонія». Цікаві, яскраві від природи тембри голосів кожного із учасників вокальної формації, висока професійна майстерність дали як результат високохудожнє виконання хорової мініатюри «Гуляли» О.Нижанківського та «Вечірньої пісні» (соло – Л.Коструба).
Не залишили слухачів байдужими щире, артистичне виконання дуетів О.Нижанківського «Люблю дивитись», «В гаю зеленім», “О, не забудь” (О.Савіцька і Л.Коструба). Одним з найцікавіших відкриттів вечора можна назвати молитву «Отче наш» Н.Нижанківського в інтерпретації О.Форкушака.
Найменш вдалим видалося натомість виконання «Коломийок-вітрогонів». Темпераментній мальовничій музичній картинці стало на заваді серйозне недопрацювання виконавця-скрипаля. Треба віддати належне М.Драгану, котрий намагався бодай частково компенсувати невдачу свого колеги. Проте навіть невмілі флажолети і подвійні ноти Є.Крука не зіпсували загального приємного враження від концерту.
Тетяна ФІШЕР, студентка IV курсу ТКФ
/курс музичної критики проф. кафедри Мельник Л.О./
http://conservatory.lviv.ua